A mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint a helyi és területi önkormányzatok számára nyitva álló uniós források támogatási kérelmeinek tartalmi értékelését nem végezheti bárki!
Az európai uniós források felhasználásával megvalósuló egyes projektek objektív, átlátható és a piaci szereplők érdekeitől független értékelése céljából idén tavasszal lépett hatályba az állami projektértékelői jogviszonyról, valamint egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2016. évi XXXIII. törvény (Ápjt.).
Az Ápjt. kimondja, hogy az Európai Unió által meghatározott hétéves (2014-2020) tervezési időszakához kapcsolódó támogatási kérelmek tartalmi értékelése közfeladat, amelyet az állami projektértékelői jogviszonyban állók látnak el.
Ez az állami projektértékelői jogviszony a közfeladat ellátása céljából létrehozott, munkavégzésre irányuló különös jogviszony, amelyben az érintett alapjogviszonnyal rendelkezik, és amelyre a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) rendelkezéseit nem kell alkalmazni. A projektértékelő alapjogviszonya fennálló kormányzati szolgálati, közszolgálati, közalkalmazotti jogviszony, valamint többségi állami befolyás alatt álló gazdasági társasággal fennálló munkaviszony lehet. A projektértékelő tulajdonképpen a keretszerződés megkötését követően szaktudása alapján végzi a támogatási kérelmek tartalmi értékelését. Felette a munkáltatói jogkört az európai uniós források felhasználásáért felelős miniszter gyakorolja.
A projektértékelői pályázatok kiírásával, tartalmával, benyújtásával és elbírálásával kapcsolatos eljárásrendet, a pályázóval szemben támasztott követelményeket, valamint az értékelő kötelezettségeinek és feladatellátásának eljárásrendjét a 110/2016. (V. 25.) Korm. rendelet tartalmazza.
A kérdés már csak az, hogy ebből az állami projektértékelői jogviszonyból származó jövedelem hogyan is kezelendő személyi jövedelemadó rendszerében?
A tegnap elfogadott adótörvény-csomag értelmében tovább bővül a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) által nevesített nem önálló tevékenységek köre az állami projektértékelői jogviszonnyal. Ennek értelmében a magánszemély e tevékenységéből származó bevételéből főszabályként a bevétel egésze után kell megállapítani a 15 százalékos személyi jövedelemadót.
* * *
Örömmel értesítelek Benneteket, hogy már fogadjuk a jelentkezéseket a vállalkozási szakos e-továbbképzéseinkre. E továbbképzés 2016 – 16 kreditpont az égből! Jó munkát, hasznos időtöltést kívánunk!
Vélemény, hozzászólás?